Lymfatické masáže - elixír pro tělo

Krásné zdravé pevné tělo, čistá pleť, to je sen asi každého z nás. Lze jej splnit? Do jisté míry ano, ale musí se pro to něco udělat. Jednou ze základních podmínek je posílit čističku našeho organismu – mízní (lymfatický) systém. K tomu slouží lymfatické masáže.

Mízní systém odvádí z těla (mezibuněčných prostoru) odpadní produkty látkové výměny. Zjednodušeně řečeno, funguje-li nám správně lymfatický systém, nedochází k hromadění vody a odpadních látek v podkoží. Nevzniká tak celulitida, nedochází k nepříjemnému nárůstu objemu určitých partií těla (především na stehnech a hýždích) ani k otokům.

Musíme aktivovat čističku

Proto je velice důležitá prevence. A tou jsou právě lymfatické masáže, které chod lymfatického systému podpoří. Když se prevence zanedbá, návrat do původního stavu je úporný, u vyšších stádií celulitidy a některých druhů otoků už skoro nemožný. Ale i v těchto případech je potřeba zasáhnout.

Ruka se přístrojem nenahradí

Základní a nejúčinnější metodou je ruční lymfatická masáž, tzv. manuální lymfodrenáž. Jedná se o speciální masážní techniku, která působí přímo na lymfatický systém, který je z 80% v podkoží, a aktivuje ho. Provádí se plošnými kruhovitými a spirálovitými hmaty s pomalou frekvencí a malým tlakem a je propracována pro celé tělo.

Přístrojová lymfodrenáž, kterou "umí" například přístroj lymfoven, je proces přerušovaného střídání komprese končetin a vytváření tlakové vlny, která by měla podporovat lymfatický a žilní systém. Kromě rehabilitačních center je přístrojová lymfodrenáž často součástí beauty center a wellness center, neboť si od něj zákaznice slibují účinný boj proti celulitidě. Drtivá většina odborníků se však shoduje na tom, že přístrojová lymfodrenáž není plnohodnotným ekvivalentem manuální drenáže a manuální lymfodrenáž nemůže nikdy plně nahradit. Může však být jejím dobrým doplňkem. Bez předchozí manuální stimulace mízního řečiště a uzlin může dojít k zahlcení systému s následným zpomalením toku lymfy, což rozhodně není žádoucí, ba dokonce kontraproduktivní.

Jedna masáž nestačí

Ideální počet masáží je různý a není ničím omezen. Na lymfatickou masáž můžete chodit neomezeně. Jestliže chcete pouze pročistit lymfatický systém, stačí 10 masáží, opakovat alespoň 2krát ročně. Pokud chce klient formovat postavu, počet masáží záleží na konkrétní postavě, ale po 10 masážích je již patrný rozdíl. Intenzivní lymfatická kůra by měla probíhat v menším časovém úseku, alespoň 2 masáže týdně. Na udržování je vhodná 1 masáž za 15 dní.

Tato terapie i přes svou časovou náročnost jsou velice účinnou a z hlediska našeho života velmi rychlou metodou očisty těla, redukce podkožních tuku (lipedem), zvýšení imunity a zbavení se mnoha potíží.

Nevěřte na zázraky

Nevěřte ale na zázraky typu: desetkrát si na 1 až 2 hodiny lehnu, nechám se namasírovat, poležím si v přístroji či v zábalu a budu a krásná a štíhlá. Lymfatická masáž je velký pomocník, ale beze změny životního stylu sama o sobě nestačí. Nesmíme zapomínat na pohyb: ideální je obyčejná chůze, jízda na kole, plavání. Pozor naopak na aerobik. Tento druh pohybu vznik celulitidy naopak podporuje. Nechceme-li se ho vzdát, je důležité používat kompresní oblečení, které nedovolí, aby se povolovalo vazivo. A pokud chceme shazovat kila, ideální je pohyb na čerstvém vzduchu. V posilovně tělo zpevníme a vytvarujeme, ale ke spalování tuku je ideální anaerobní pohyb a zvýšený přísun kyslíku.

 

 

Manuální lymfodrenáž (lymfatická masáž)- jak funguje

Lymfatický (mízní) systém je tzv. čistička organismu. Odvádí z těla zplodiny metabolismu a odpadní látky, také nejrůznější cizorodé organické a anorganické látky. Míza proudí lymfatickým systémem od chodidel k trupu, tedy proti zemské přitažlivosti, a je poháněna svalovou pumpou. Při současném způsobu života (omezeny pohyb, jednostranná zátěž, stravovací zvyky, užívaní hormonálních přípravku) lymfaticky systém stornuje, což vede k vzniku cele řady zdravotních potíži.

Na pomoc muže přijit lymfodrenáž. Lymfodrenáží tedy rozumíme proces uvedení lymfy do chodu. Provádíme ji speciálními hmaty. K dosažení výsledku se používá výhradně jemných hmatů, doteků a velice lehkých tlaků. Jemné, pomalé, kruhovité a spirálovité hmaty s pomalou frekvencí působí na podkoží. Účelem lymfodrenáž však v žádném případě není vyvolat prokrvení v dané oblasti. Hmaty jsou prováděny tak, aby tok lymfy směroval k lymfatickým uzlinám, z lymfatického do cévního systému.

Oproti klasickým masážím se masér věnuje nejprve centrálním oblastem a až potom periferním. Podobně jako u jiných typů masáže si můžete dopřát buď proceduru celkovou, nebo zaměřenou na určitou oblast těla. Velmi důležitý je pitný režim. V období, kdy probíhá lymfodrenáž, je důležité vypít min. 2,5l tekutin denně, nejvhodnější je voda a speciální lymfatický čaj. Jakmile doběhne masáž, tak do hodiny by se mělo vypít půl litru vody.

Kdy muže manuální lymfodrenáž pomoct

  • Lymfatická masáž je velice účinná prevence různých onemocnění.                                                             Do průběhu lymfatických cév jsou vloženy lymfatické uzliny, které odpovídají za filtraci protékající lymfy: odstraňují degenerující buňky, patogenní mikroorganizmy, cizorodé látky. Lymfodrenáží napomáháme jejich funkci, zvyšujeme obranyschopnost organizmu. Prevence bakteriálních onemocnění, nádorových (rakovinných) onemocnění, alergických potíži atd.
  • Manuální lymfodrenáž je nezaměnitelný nastroj při léčbě ekzému, lupenky a dalších kožních onemocněni, účinná léčba akné. 
  • Dalším účinkem lymfatických masáží je zlepšení vzhledu, tvarování a formování postavy, zvýšení pružnosti pokožky, zlepšení pomerančové kůže, křečových žil.  Pro dosaženi lepších výsledku se provádí v kombinace z jinými procedury. Doporučuje se třeba Vacuchape, anticelulitidové zábaly, suché (plynné) uhličitě koupele.                                                               
  • Odstranění pocitu těžkých nohou.                                                                                                                               U osob se zatížením končetin, dlouhé stání nebo sezení (prodavačky, kadeřnice, chirurgové, letušky, řidiči z povolání, apod.) dochází ke zpomalení toku lymfy. Pocit únavy a těžkostí v nohou způsobuje nahromaděná lymfa, mezibuněčná tekutina v tkaních a zplodiny buněčného metabolizmu. Pomoci Lymfodrenáží odvedeme přebytečnou tekutinu a odpadní látky vznikající v procese metabolizmu v tkaních.
  • Při rekonvalescenci po liposukcích, plastických operací a jiných kosmetických zákrokách.                             Po liposukce lymfodrenáži líp se odvádí odbouraný tuk. Zlepšuje se hojeni ran po operacích a poranění.                                                         
  • Rekondice sportovců. Rychlejší regeneraci organismu po náročném sportovním výkonu a při běžné sportovní zátěži. Fyzická zátěž vyvolává v závislosti na své délce a intenzitě určitou odezvu v metabolismu sportovce. Intenzivní, a po určitou dobu trvající, zatížení tedy vede ke zvýšené produkci laktátu (sůl kyseliny mléčné). Laktát je kyselé povahy, a proto dochází ke změnám vnitřního prostředí organismu, tzv. zakyselení.  Sportovec vnímá subjektivně tento jev jako pocit bolesti ve svalech a je příčinou ztráty svalové síly, ztuhlosti, snížení koordinace, zhoršení techniky sportovního pohybu a podobně. Lymfatická masáž napomáhá rychlejšímu vyplavování produktu svalového metabolizmu, působí analgeticky a relaxačně na pohybový aparát.   
  • Lymfodrenáž obličeje, krku, hlavy a dekoltu. Výsledkem je zlepšený vzhled pokožky - čistá, zdravá, prosvětlená, prozářená, omlazená. Uvolňuje a zmírňuje otoky v obličeji, tmavé kruhy pod oči. Pomáhá při migrénách a bolestech hlavy, uvolňuje unavené očí. Po plastických operacích, prevence vzniku vrásek a tzv. druhé brady.
  •  Klinicky prokázán terapeutický účinek při křečových žílách, žilní nedostatečností.